بادی اسکن، اسکن کف پا و …

print

با پیشرفت علم و فن و آوری، ورزش کردن از یک سرگرمی بدل به علم شده. علمی که اگر این روزها به آن آگاه نباشید ممکن است در زمین مسابقه با اتفاقات غیرمنتظره ای مواجه شوید.

به همین دلیل است که متخصصان پزشکی – ورزشی دست به هر تلاشی می زنند تا علم را به ورزش پیوند دهند و ورزشکاران و مربیان آنها به وسیله استفاده از متدهای مختلف علمی برای پیشرفت بهتر آماده شوند.

SMC-PLUS توانسته شرایطی را برای تمام ورزشکاران فراهم آورد که تحت نظر بهترین متخصصان پزشکی – ورزشی و با پیشرفته ترین دستگاه‌ها خود را برای حضور بهتر در میادین ورزشی آماده سازند.

 • پرونده بيمار
 • دستگاه اسکن کف
 • دستگاه بادی کامپوزیشن
 • نوار قلب
 • پرونده بيمار

هنگام معاينه بيمار اخذ شرح حال كامل، ثبت آن در پرونده بيمار و دقت نمودن به شرح حال، تاريخچه بيماري و دارويي از اهميت خاصي برخوردار است و از بسياري مشكلات از جمله: عدم تشخيص و درمان صحيح، تداخلات دارويي، حساسيت دارويي و … پيشگيري مي‌نمايد.

 • دستگاه اسکن کف

اسکن کف پا عملی است که طی آن با کمک دستگاه کامپیوتری، قوس‌های کف پا و وضعیت توزیع فشار در قسمت‌های مختلف کف پا بررسی می‌شود.منظور از اینکه اسکن کف پا می‌تواند به تشخیص کمردرد یا زانو درد کمک کند این است که با بررسی اختلالات و مشکلات توزیع فشار در کف پا، اختلالات قوس کف پا و برطرف کردن آنها می‌توانیم به برطرف شدن برخی مشکلات ناحیه کمر یا زانو کمک کنیم.

اندام‌های حرکتی(از کف پا تا ناحیه کمر) مثل یک زنجیر به هم متصل هستند. از نظر طب مدرن و آکادمیک، اختلالات کف پا می‌تواند روی بقیه زنجیره‌های حرکتی اثر بگذارند و باعث مشکلاتی در این قسمت‌ها شوند البته عکس این موضوع هم صدق ‌کند.

انواع مختلفی از دستگاه‌های اسکن کف پا وجود دارد.  دستگاه‌ اسکن ما می‌تواند براساس اسکن سه بعدی، یک قالب سه بعدی از کف پا درست کنند تا (بعد از تشخیص اختلال در قوس‌های کف پا) طبق آن بتوان یک کفی مناسب برای بیمار ساخت.

اما مهمترین نکته اسکن کف پا توسط همکاران ما دستگاه آن نیست بلکه نرم افزار قالب گیری  کفی می باشد. این نرم افزار توسط فیفا طراحی شده و کفی های ورزشی خاص تحت استاندارد فیفا توسط آن ساخته می شود. کفی هایی که مخصوص ورزشکاران بوده و نمونه مشابه آن را در هیچ کجای ایران نمی توان پیدا کرد. همکاری فیفا و ایفمارک در ساخت این کفی ها یکی از خدمات متمایزی است که توسط ما ارائه می شود.

 • دستگاه بادی کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن دستگاهی برای آنالیز کامل بدن می باشد . همچنین ورزشکاران می توانند با مقایسه نسبت بافت های فرد با مقادیر مطلوب برای آن رشته ورزشی برنامه مناسبی برای ادامه تمرینات خود ترسیم کنند و یا در مراحل مختلف تمرین می توانند میزان پیشرفت و دستیابی به اهداف را بررسی کنند.

دستگاه بادی کامپوزیشن کار آنالیز بدن به صورت کامل را انجام داده، و کارایی بسیار بالایی در آنالیز ترکیبات بدن از قبیل درصد چربی، آب، عضلات، استخوان‌ها، املاح، مقدار لاغری و کمبود وزن، چاقی و اضافه وزن، شاخص توده بدنی (BMI)، اندازه‎گیری چربی موضعی اندام‎های بدن دارد.

دستگاه بادی کامپوزیشن به جهت کاربرد آسان، قابل حمل بودن تجهیزات و قیمت به ‎نسبت پائین آن در مقایسه با روش‎های دیگر تعیین ترکیب بدن طرفداران زیادی دارد. این دستگاه از طریق ایمپالس‎های الکتریکی، مقاومت در برابر جریان الکتریکی در بافت‎های بدن عمل می‎کند . با توجه به این مقاومت، نسبت بافت‎های بدن تعیین شده و آنرا با مقادیر نرمال که برای دستگاه تعریف شده مقایسه می‎کند . بدین ترتیب شما می توانید تصویر کاملی از وضعیت ترکیب بدنی و جزئیاتی که نیازمند توجه است، داشته باشید.

برخی ویژگیها و قابلیت های دستگاه بادی کامپوزیشن:

 • اندازه گیری قد و وزن
 • تعیین میزان پروتئین
 • تعیین کل آب بدن
 • تعیین میزان مواد معدنی
 • تعیین میزان عضلات و چربی
 • تعیین میزان عضله و چربی جزء به جزء بدن شامل دست چپ، دست راست، پای چپ، پای راست، تنه
 • مقایسه وضعیت با نرم افزار

نوار قلب

نوار قلب یکی از بی خطرترین و ساده­ ترین اقداماتی است که اطلاعاتی ارزشمند در مورد قلب به پزشک می­ دهد. جریان الکتریکی منتشر شده از قلب توسط الکترودهایی که با رنگ های مختلف استاندارد به دست­ ها، پاها و قفسه ­ی سینه وصل می­ شوند می تواند در تشخیص بیماری­ های قلب با ارزش باشد. نوار قلب در بررسی دردهای قلبی و سکته های قلبی ارزش بالائی دارد.

دستگاه الکتروکاردیوگراف یکی از تجهیزات تشخیصی پزشکی می ­باشد. این دستگاه تغییرات پتانسیل الکتریکی قلب را ثبت کرده و در تشخیص و ارزیابی فعالیت الکتریکی عضلات قلب کاربرد دارد. تغییرات میلی ­ولتی پتانسیل الکتریکی عضله­ های قلب توسط الکترود­ها جمع ­آوری شده و توسط دستگاه بر روی نوار کاغذی ثبت می‎ گردد. عضلات قلب برای ایجاد فشار خون مناسب برای به حرکت درآوردن خون در سیستم انتقال خون، نیاز به یک سیستم مستقل تحریک الکتریکی دارد. چگونگی عملکرد این سیستم از مشخصه ­های مهم نشان‎دهنده‎ سلامت و یا بیماری قلبی می باشد. به وسیله­ ی الکتروکاردیوگراف می­ توان سیگنال­ های الکتریکی حاصل از عملکرد الکتریکی قلب را مورد مطالعه و سنجش قرار داد